Největší evropský dinosaurus.
Ve Španělsku byly nalezeny zkamenělé kosti nového druhu býložravých dinosaurů
Nový druh nazvaný Turiasaurus riodevensis žil na Zemi před 150 miliony let a dosahoval v dospělosti hmotnosti kolem 40-48 tun, což z něj činí největšího známého evropského živočicha všech dob. Nalezený humerus (pažní kost) byl velikosti dospělého člověka a dráp na prvním prstě dosahoval délky kolem 30 cm.
Největší obr v oblacích.
Okřídlený plaz, který naši planetu obýval ve stejné době jako dinosauři, byl podle vědců z Univerzity v Portsmouthu výborným letcem, ze kterého by si mohli vzít příklad i konstruktéři moderních letadel. Při elegantním letu dokázal skvěle využívat proudění vzduchu nebo třeba teplotní vlivy a přes jeho velikost mu nečinilo žádný problém ladně se vznést do vzduchu. Jeho kostra byla mimořádně lehká, kosti tenké a duté, vyplněné systémem vzduchových vaků. Jeho blanitá křídla připomínala netopýra, dlouhý zobák zase některé dnešní ptáky.
Odborníci se domnívají, že úžasné velikosti dávný tvor dosahoval díky tomu, že neustále rostl. Zatímco se například růst člověka v pubertě zastaví, pterosaurus zřejmě rostl klidně dál, aniž by byl přitom nějak omezen ve svých letových schopnostech. Starší jedinci tak mohli mít rozpětí křídel až 18 metrů. Pro zajímavost rozpětí křídel největších ptáků současnosti dosahuje „pouze“ 3,5 metru.
Podrobnější údaje o rekordních rodech najdete v článku velikost dinosaurů.
Dinosauři ze skupiny Sauropoda představovali největší suchozemské živočichy všech dob. Někteří zřejmě mohli dosáhnout délky až kolem 50 metrů (tedy o 20 metrů více, než dosahují největší velryby!) a hmotnosti přes 100 tun. Zatím největším dobře známým dinosaurem je rod Argentinosaurus, u něhož se předpokládá hmotnost 75-90 tun. Vážil tedy asi tolik, jako 15 dospělých slonů. Podobně velký byl i Puertasaurus. Některé izolované obrovské kosti naznačují existenci ještě větších dinosaurů (viz např. Amphicoelias - pravost Copeova nálezu je sporná, neboť jediný nalezený obratel byl ztracen). Na druhou stranu však existovali i velmi drobní dinosauři (např. Microraptor nebo Epidendrosaurus, který je však často řazen k Avialae, tedy již k „ptačím dinosaurům“ do čeledi Scansoriopterygidae, jejíž validita je diskutabilní), kteří dosahovali velikostí jen v řádu desítek centimetrů.
] Nejdelší dinosauři
Z důvodu nekompletnosti fosilního materiálu a skutečnosti, že nikdy nenaleznemu skutečného rekordmana, nelze brát tabulky rekordů zcela vážně. Jsou zde nicméně indicie (znalost blízkých příbuzných, biomechanické studie), které nám dovolují byť přibližně určit délku, výšku či hmotnost zvířete. Dle těchto indicií by pak k nejdelším dinosaurům mohl patřit severoamerický rod Amphicoelias s délkou ?56-?62 m. K dalším obrům bez pochyb patřily rody Bruhathkayosaurus s ?28-?44 m (u tohoto rodu je však možné, že se jedná o zkamenělý kmen stromu), Puertasaurus s 35-40 m, Argentinosaurus s 30-37 m, Turiasaurus 30-37 m (dosud největší suchozemský živočich, jaký kdy byl na evropském kontinentu nalezen), Supersaurus s 35 m, Sauroposeidon s 29-34 m (s výškou snad 18 metrů nejvyšší dosud známý dinosaurus), „Seismosaurus“ s 33 m, Paralititan s 26-32 m nebo Argyrosaurus s 18-?30 m.
Největší draví dinosauři
Největší draví dinosauři (teropodi) představují společně s některými zástupci krokodýlů zároveň největší suchozemské dravce všech dob. Dlouhou dobu držel primát rekordního predátora známý severoamerický Tyrannosaurus, v 90. letech minulého století ho však překonal argentinský obr Giganotosaurus, který měřil necelých 14 metrů a vážil snad kolem 8 tun. Ani tento teropod však zřejmě nebyl největší, jak potvrzují nedávné nálezy. Dnes je držitelem velikostního primátu mezi teropody Spinosaurus.
K nejdelším bychom tedy mohli opět zařadit severoafrický rod Spinosaurus, jež se svými 17-?21 m neměl žádného přirozeného nepřítele (nepočítáme-li příslušníky stejného druhu). V závěsu za ním je pak rod Giganotosaurus s 13,5-13,7 m, Tyrannotitan s ?13.4 m, Deltadromeus s 13.3 m, Mapusaurus s 12,8 m, Tyrannosaurus s 12,8 m nebo Carcharodontosaurus s 11,1-?13.5 m.